Stwierdzenie nabycia spadku i dział spadku w jednym postępowaniu?

Często stawiane jest pytanie, czy można dokonać stwierdzenia nabycia spadku i działu spadku w jednym postępowaniu. Zasadnicza bowiem kolejność jest taka, że pierw uzyskujemy stwierdzenie nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia, a następnie składamy wniosek o dział spadku. Jednakże zgodnie z art. 681 kpc „Jeżeli stwierdzenie nabycia spadku jeszcze nie nastąpiło i nie został sporządzony zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydaje sąd w toku postępowania działowego.” Przepis ten daje odpowiedź, iż jak najbardziej możliwe jest dokonanie stwierdzenia nabycia spadku dopiero w ramach sądowego działu spadku.

 

Na potwierdzenie powyższego można przytoczyć utrwaloną linię orzeczniczą Sądu Najwyższego: „Zgłoszenie w jednym wniosku żądań stwierdzenia nabycia spadku i jego działu, a także zniesienia współwłasności, stanowi kumulację roszczeń dopuszczalną na gruncie postępowania nieprocesowego na podstawie art. 191 w związku z art. 13 § 2 KPC. Jest jednak oczywiste, że dział spadku (i związane z nim zniesienie współwłasności) może nastąpić dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia o stwierdzeniu jego nabycia (art. 521 § 1 KPC oraz art. 1025 § 2 KC). Żądanie stwierdzenia nabycia spadku podlegało rozstrzygnięciu w pierwszej kolejności – w postanowieniu częściowym – a następnie, w postanowieniu końcowym, żądanie działu oraz zniesienia współwłasności.” Postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 24 października 1995 r. II CRN 133/95

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *